Awards

Every semester, the OU Law Administration publishes a list of students whose academic achievements deserve special recognition.

Academic Achievement Awards


Academic Achievement Awards List – Fall 2016
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Fall 2016 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Administrative Law
Alyssa Bickford

Advanced Persuasive Writing
Naomi Palosaari

Agency, Partnership & Other Entities
Katie Brown and Tanner Groce

Alternative Dispute Resolution
Evan Way

Antitrust I
Lauren Swanson and Loreli Wright

Art & Cultural Heritage Law
Amanda Hall

Business Associations
Kayla Kuri and Saige Lee

Capital Punishment
Aspen Malone and Stanley West

Civil Clinic
Katey Campbell

Civil Pretrial Litigation
Dillon Langley and Kaitlin Magee

Civil Procedure I
Section
1
Sarah Capps
Section 2
Scott Verplank
Section 3
Edward Boschini, Wynne Brantlinger, and Dillon Hollingsworth
Section 4
Joshua Davis

Conflict of Laws
Alexander Sokolosky

Constitutional Law
Section 1
Taylor Ledford
Section 2
Collin McCarthy and Katherine Raunikar
Section 3
Taylor Brown
Section 4
Joshua Davis

Corporations
Mason Smith

Criminal Defense Clinic
Kelly Offutt

Criminal Procedure:  Adjudication
Patrick Madden

Criminal Procedure:  Investigation
Teddy Webb and Loreli Wright

Energy Law
Terah Bielec and Joshua Fanelli

Evidence
Section 1
Matthew Craig
Section 2
Mitchell Bryant

Federal Courts
Mitchell Bryant and Gerard D'Emilio

Federal Indian Law
John Clifton

Federal Securities Regulation
Tanner Groce

Health Law
Tyler Davis, Matthew Selander, and Ryan Wilson

Immigration Law
Xavier Avery

Individual Income Tax
Simon Bright and Joshua Conaway

Intellectual Property Survey
Kaitlyn DeYoung

International Human Rights
Jennifer Puckett

International Law Foundations
Patrick Weigant

Interviewing, Counseling, & Negotiation
Ashley Ogle and Blaine Timonera

Law & Literature Seminar
Erika Mattingly and Audrey Roth

Legal Research, Writing & Analysis 
Section
1
Sarah Capps
Section 2
Anthony Joyce
Section 3
Thomas Joyce
Section 4
Kevin Cartwright

Litigation Skills
Ryan Wilson

Native American Natural Resources
Victoria Proctor and Austin Vance

Nonprofit Organizations
John Gotwals

Oil & Gas Environmental Law
Tanner France

Oil & Gas Law
Mariah Borek

Parentage Seminar
Elizabeth Byrne

Professional Responsibility
Section 2
Devin Kerns

Real Estate Transactions
Caitlin Vance

Secured Transactions
Hilary Soileau

Torts
Section
1
Alyssa Lankford
Section 2
Katherine Raunikar
Section 3
Justin Bates
Section 4
Joshua Davis

Transactional Law Practicum I
Emma Land

Trial Techniques
Section
1
Ryan Hunnicutt
Section 2
Hilary Soileau

Wind Law
Austin Vance

Wills & Trusts
Kayla Kuri

 

 

Academic Achievement Awards List – Summer 2016
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Summer 2016 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Alternative Dispute Resolution
Jacob A. Krysiak

Civil Pretrial Litigation
Kanton B. Vaverka

Contracts 
Section G
Maegan C. Dilks
Section L
Matthew G. Stott

Criminal Procedure:  Investigation
Mitchell B. Bryant and Chad J. Wallis

Evidence
Eric S. Kroier

Federal Indian Law
Kane B. Cassil and John R. Hardwick

Real Estate Transactions
Lauren F. Swanson

 

Academic Achievement Awards List – Spring 2016
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Spring 2016 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Advanced Legal Research
John P. Mahoney

Advanced Persuasive Writing
Ryan K. Wilson

Agricultural & Food Law
Torri L. Christian

Alternative Dispute Resolution
Adam S. Cooper

Antitrust II
Katie M. Brown

Bankruptcy
John C. Brannan

Civil Clinic
Stephen M. Bergren & Virginia L Johnson

Civil Pretrial Litigation
Barbi A. McClennen & Ruth E. Stevens

Civil Procedure II
Section 1

Colby J. Byrd
Section 2
Lauren K. Clifton & Skyler K. Sikes
Section 3
Mitchell B. Bryant
Section 4
Connor R. Bourland, Jennifer B. Puckett & Johanna F. Roberts

Complex Litigation
Margaret J. Dowdy

Conflict of Laws
Nicholas M. Coffey

Constitutional Law
Section 1
Ty E. Schoenhals
Section 2
Kanton B. Vaverka
Section 3
Gerard M. D'Emilio

Contracts
Section 4
Alexander Sokolosky

Copyright
Ariane A. Takano

Corporations
Kaitlin B. Magee

Criminal Defense Clinic
Kayla D. Cannon

Criminal Law
Section 1
Kane B. Cassil
Section 2
Chad J. Wallis
Section 3
Gerard M. D'Emilio
Section 4
Connor R. Bourland

Criminal Procedure I: Investigation
Kayla M. Kuri & Stanley J. West

Environmental Law Seminar
Maris M. Chambers

Evidence
Sheridan R. Lindley

Family Law
Jessica L. Bruder & Mitchell J. Spencer

Family Law II:  Custody & Visitation
Maggie M. Tully

Federal Indian Water Law Seminar
James F. Daniels & Naomi E. Palosaari

First Amendment
Jacob R. Daniel & Hilary A. Hudson

Human Rights Practicum
Vilard Mullaliu & Rebeca J. West

Individual Income Tax
David M. Postic

Intermediate Legal Writing:  Intro to Drafting
Samuel P. Clancy

International Business Transactions
Lauren F. Swanson

Law & Literature Seminar
Amber N. Konakis

Legal Research & Writing II
Section 1

Colby J. Byrd & Devin L. Kerns
Section 2
Lauren K. Clifton & Cole  B. McLanahan
Section 3
Gerard M. D'Emilio
Section 4
Alexander Sokolosky

Legislation & Regulation
Haley A. Johnson

Litigation Skills
Ryan G. Hunnicutt

Mineral Title Examination
Maegan L. Whelchel

Native American Natural Resources
Naomi E. Palosaari

Oil & Gas Contracts/Tax
Jonathan A. Namazi

Professional Responsibility
Patrick T. Donovan & Landon C. Long

Property
Section 1

Devin L. Kerns
Section 2
Jacob A. Krysiak
Section 3
Gerard M. D'Emilio
Section 4
Jennifer B. Puckett

Real Estate Transactions
James D. Hall, Kayla M. Kuri & Michael J. Vecchio

Remedies
Geoffrey A. Tabor

Tax of Business Entities & Oil/Gas Interests
Jeremiah B. Gregory

Trademarks
Ngoc H. Nguyen

Transactional Law Praticum II
Brette N. Gollihare

Trial Techniques
Matthew J. Schlake

Wills and Trusts
Katie M. Brown



Academic Achievement Awards List – Fall 2015
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Fall 2015 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Administrative Law
Jonathan Bryant, Jennifer Lewis, and Ruth Stevens

Advanced Persuasive Writing
Samuel Clancy

American Legal History
Donald Cantrell and Elizabeth Dankers

Antitrust I
Jeffrey Hendrickson, Lindsey Kaiser, and John Mahoney

Business Associations
Katie Brown

Civil Clinic
Thomas Hubbert

Civil Pretrial Litigation
Samuel Merchant and Sarah Rainbolt

Civil Procedure I
Section
1
Patrick Madden
Section 2
Justin Ashlock
Section 3
Mitchell Bryant
Section 4
Connor Bourland, Jennifer Puckett, and Johanna Roberts

Comparative Law
Ahrens Kerwood

Constitutional Law
Section 4
Jennifer Puckett and Alexander Sokolosky

Contracts
Section 1 & 2B
Devin Kerns
Section 3 & 2A
Gerard D'Emilio

Criminal Defense Clinic
Selby Rains

Criminal Procedure I
Section 1
John Clifton

Criminal Procedure II
Nathaniel Hall

Design Law
Ariane Takano

Environmental Law Seminar
Amber Konakis

Evidence
John Brannan

Family Law
Katie Brown

Federal Courts
Ruth Stevens

Federal Indian Law
Stephen Bergren and Austin Vance

First Amendment
John Mahoney and Weston Watts

Health Law
Loreli Randolph

Individual Income Tax
James Hall

Insurance
Ethan Sneed

Intellectual Property Survey
Fletcher Mulnix

International Petroleum Transactions
John Zubialde

Interviewing, Counseling, and Negotiation
Barbi McClennen

Legal Research,  Writing & Analysis I
Section
1
Devin Kerns
Section 2
Kathryn Chevis
Section 3
Mitchell Bryant
Section 4
Alexander Sokolosky

Litigation Skills
Neal Schindler

Lincoln & the Constitution
Abigail Ryan

Oil & Gas Law
Jarrod Gamble and Ethan Sneed

Oil & Gas Practice
Kerstie Moran

Patent Drafting & Prosecution
Jennifer Lewis and Jeffrey Swigart

Pensions & Employee Benefits
Foster Dobry

Professional Responsibility
Caleb Hartwell

Secured Transactions
John Brannan

Supreme Court Decision Making
Nathaniel Hall

Torts
Section
1
Preston Sullivan
Section 2
Skyler Sikes
Section 3
Gerard D'Emilio
Section 4
Connor Bourland and Jennifer Puckett

Transactional Law Practicum I
Kendra Norman

Trial Techniques
Section
1
Ruth Stevens
Section 2
Tiffany Noble

Wind Law
Sarah Rainbolt

 

 

Academic Achievement Awards List – Summer 2015
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Summer 2015 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

 

Conflict of Laws 
Kayla M. Kuri

Contracts 
Section G
Michael P. Whaley
Section L
Skyler K. Sikes

Environmental Law
Jessica K. Fredrickson

Evidence
Katie M. Brown

Federal Indian Law
Naomi E. Palosaari

Professional Responsibility 
Jordan R. Dennis

Real Estate Transactions
Katie M. Brown



Academic Achievement Awards List – Spring 2015
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Spring 2015 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Advanced Legal Research
Elise N. Puma

Advanced Persuasive Writing
Nicholas M. Coffey & Michael A. Duncan

Antitrust II
Barbi A. McClennen

Bankruptcy
Jenny M. Fehring

Business Associations
John C. Brannan

Civil Clinic
Lydia R. Anderson

Civil Procedure II
Section 1

Jordan R. Dennis
Section 2
Katherine S. Brandon
Section 3
Emma L. Land
Section 4
Ryan K. Wilson

Constitutional Law
Section 2 & 4
Tanner L. Groce
Section 3
Simon W. Bright & Ashley E. Edwards

Corporations
Lindsay N. Kistler

Criminal Law
Section 1 & 3
Jonathan A. Bryant, Loreli D. Randolph & Hayley R. Scott
Section 2
Mark E. Hornbeek
Section 4
David W. Wilken

Criminal Procedure I
Section 1
Nathaniel B. Hall 
Section 2
Zachary S. Cooper & Geoffrey A. Tabor

Criminal Defense Clinic
Adam E. Williams

Estate Planning
Danielle L. Dodd

Evidence
Margaret J. Krattiger

Experiencing Public Health Law
Samuel P. Clancy & Alia D. Ramirez

Family Law II:  Custody & Visitation
Shelby D. Hart

Health Law
Jenny M. Fehring

Income Taxation of Individuals
Garrett B. Jackson

Intermediate Legal Writing:  Intro to Drafting
Micah B. Cartwright & Marshall B. Harris

International Business Transactions
Vilard Mullaliu

International Petroleum Transactions
Marshall B. Harris

Interviewing, Counseling & Negotiation
Ruth E. Stevens

Law & Literature Seminar
Heather M. Cook

Legal Research & Writing II
Section 1

Hayley R. Scott
Section 2
Michael T. Nash & Ariane Takano
Section 3
Lindsey M. Tanner
Section 4
Ryan K. Wilson

Legislation & Statutory Interpretation
Nicholas M. Coffey

Litigation Skills
Abilene S. Slaton

Mergers & Acquisitions
Jeffrey L. Vogt

Midstream Oil & Gas
Wyatt D. Swinford

Mineral Title Examination
Avery B. Haines, Callie M. Marso & Jordan D. Volino

Oil & Gas Contracts/Tax
Tyler H. Souther

Oil & Gas Environmental Law
Amber N. Konakis

Patents
Foster E. Dobry

Professional Responsibility
Mary A. Shipley

Property
Section 1

Elizabeth P. Dankers

Real Estate Transactions
Brooke M. Donnelly

Religion, Culture & Indian Law Seminar
Kelbie R. Kennedy

Remedies
James D. Hall

Tax of Business Entities & Oil/Gas Interests
Jeffrey L. Vogt

Torts II
Section 1

Jonathan A. Bryant
Section 2
Jay P. Higdon
Section 3
Naomi E. Palosaari
Section 4
Adam S. Cooper

Trademarks
Karl A. Wert

Transactional Law Praticum II
Jimmy L. Culver, John T. Hammons & Kaitlyn E. Schrick

Trial Techniques
Section 1
Grant P. Martin
Section 2
Eric P. Warner

Venice Commission
Nathaniel B. Hall & Jason W. Hubbert

Wills and Trusts
Lindsay N. Kistler



Academic Achievement Awards List – Fall 2014
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Fall 2014 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Administrative Law
Haley Allen and Lindsay Kistler

Advanced Persuasive Writing
Elise Puma

Agency & Partnership
Rachel Sibila

Antitrust I
Callie Marso

Civil Clinic
Lydia Anderson

Civil Procedure I
Section
1
John Clifton
Section 2
Mark Hornbeek
Section 3
Ashley Edwards
Section 4
Natalie Gilbert

Constitutional Law
Section 1
John Clifton, Jonathan Bryant, and Haley Johnson

Contracts
Section 1
Hayley Scott
Section 2
Orion Strand
Section 3
Mackey Culbertson
Section 4
Ryan Wilson

Copyright Law
Kelly Cook

Corporations
Ruth Stevens

Criminal Defense Clinic
Eric Warner

Criminal Procedure I
John Brannan

Criminal Procedure II
Jeffrey Vogt

Energy Law
Thomas Reese

Environmental Law
Katherine Eissenstat

European Union Law
Chantel James

Federal Courts
Mary Shipley

Federal Securities Regulation
Kaitlyn Schrick

First Amendment
Christopher Scott

Immigration Law
Corie White

Income Taxation of Individuals
Cameron Johnston

Legal Research & Writing I
Section
1
Haley Johnson
Section 2
Michael Nash
Section 3
Dillon Langley
Section 4
Alexander Richard

Litigation Skills
Katherine Eissenstat

Oil & Gas
Evan Chambers

Oil & Gas Practice
Wyatt Swinford

Professional Responsibility
Jennifer Lewis

Property
Section 2
Jay Higdon and Lauren Swanson
Section 3
Simon Bright
Section 4
Katie Brown

Secured Transactions
Brooke Donnelly

Supreme Court Decision Making
Ashley Schovanec and Meng Shi

Tax Practice & Procedure
John Hammons

Torts I
Section
1
Hayley Scott
Section 2
Mark Hornbeek
Section 3
Dillon Langley
Section 4
Hilary Soileau

Transactional Law Practicum I
John Hammons

Trial Techniques
Section
1
Joe Trail

Water Law
Evan Chambers

 

 

Academic Achievement Awards List – Summer 2014
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Summer 2014 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Alternative Dispute Resolution
Alexander Campbell

 

Contracts 
Terah Bielec

English Legal History
Garrett Jackson

Interviewing, Counseling & Negotiation
Randy Gordon & Jesse Muth

Legal Methods
Ashley Goins

Professional Responsibility 
Dalton Vandever

 

 

Academic Achievement Awards List – Spring 2014
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Spring 2014 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Advanced Persuasive Writing
Carrie D. Phillips

Agency, Partnership & Other Entities
Ashley E. Zamudio

Agricultural Law
John R. Bomhoff

American Legal History
Jason L. Callaway & Kelsey N. Frobisher

Antitrust II
Cassandra L. Brotton

Bankruptcy
Jeffrey L. Vogt

Civil Clinic
Megan M. Decker

Civil Procedure II
Section 1

Lauren R. Myers
Section 2
Margaret J. Krattiger
Section 3
Robert M. McGrew
Section 4
Nathaniel B. Hall

Conflict of Laws
Harrison Kosmider

Corporations
Amanda J. Lee & Jeffrey L. Vogt

Criminal Law
Section 1
Brock Z. Pittman
Section 2 & 4
Hilary A. Hudson
Section 3
John C. Brannan & Kendra M. Norman

Criminal Procedure I
Section 1
Elizabeth T. Isaacs
Section 2
Christopher R. Scott

Criminal Defense Clinic
Jessica A. Rogers

Design Law
Ian E. Fullington

Electronic Discovery
Harrison Kosmider

Environmental Law Seminar
Megan L. Basham

Evidence
Kaitlyn E. Schrick

Federal Indian Water Law Seminar
Randi D. Hardin & Bobby J. Trail

First Amendment
Zachary T. Stuart

Health Law
Elise N. Puma, Christopher R. Scott & John T. Stone

Immigration Law
Kelsey N. Frobisher

Income Taxation of Individuals
Philip C. Kirtley

Insurance Law
Julia E. Cotter

International Business Transactions
Joseph W. Banks

Interviewing, Counseling & Negotiation
Evan D. Chambers & Kaitlyn E. Schrick

Legal Research & Writing II
Section 1

Nicholas M. Coffey
Section 2
Hilary A. Hudson
Section 3
Kendra M. Norman
Section 4
Nathaniel B. Hall & Mark A. Hayes

Lincoln & the Constitution
Jeffrey L. Vogt

Litigation Skills
William R. Moon

Mergers & Acquisitions
Selby P. Brown

Mineral Title Examination
Charles V. Knutter & Rustin B. Khavari

Oil & Gas Contracts/Tax
Derek H. Haysom

Patent Drafting & Prosecution
Kayla D. Argo

Professional Responsibility
Jason L. Callaway

Property
Section 1

Nicholas M. Coffey
Section 2
Cameron M. Johnston
Section 3
Lindsay N. Kistler
Section 4
Mark A. Hayes

Secured Transactions
Adrianna B. Jenson & Brett P. Merritt

Tax of Business Entities & Oil/Gas Interests
Richard D. Dusenbury

Torts II
Section 1

Ruth E. Stevens
Section 2
Barbi A. McClennen
Section 3
Jeffrey C. Hendrickson
Section 4
Nathaniel B. Hall

Trial Techniques
Andrew E. Henry

Wills and Trusts
Jeffrey L. Vogt

Wind Law
Evan D. Chambers, Jeremy G. McKinney & Wyatt D. Swinford

 

Academic Achievement Awards List – Fall 2013
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Fall 2013 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Administrative Law
Emily Virgin

Advanced Persuasive Writing
Mitchell Craft

Antitrust I
Haley Sperry

Civil Clinic
Shane Hill

Civil Procedure I
Section
1
Katherine Eissenstat
Section 2
Margaret Krattiger
Section 3
Lindsay Kistler
Section 4
Abigail Ryan

Comparative Law
Melissa McDuffey

Computer Crime
Kelly Collins

Constitutional Law
Section 1
Nicholas Coffey
Section 2
Hilary Hudson
Section 3
Stephen Bergren & Grace Garcia
Section 4
Danny Joseph & Jeffrey Swigart

Contracts
Section 1
Katherine Eissenstat
Section
2
Marcus Pacheco
Section 3
Kendra Norman
Section 4
Danny Joseph

Copyright Law
Hayes Martin

Corporations
Derek Osborn

Criminal Defense Clinic
Leah Stein

Criminal Procedure I
Jeffrey Vogt

Energy Law
Jarrad Cormier

Environmental Law
Paul Pratt

Evidence
Section 1
Brett Merritt
Section 2
Christopher Frantze & Rachel Smith

Family Law
Sally Harrison & Melissa McDuffey

Family Law:  Custody/Visitation
Emily Virgin

Family Law:  Parentage Seminar
Rachel Smith

Federal Courts
Carrie Phillips

Federal Indian Law
Brooke Campbell & Matthew LaFon

Federal Securities Regulation
Brett Merritt & Jeffrey Vogt

First Amendment
Michael Duncan

Income Taxation of Individuals
Eric Odom

International Law Foundations
Kelsey Frobisher

Interviewing, Counseling & Negotiation
Adrianna Jenson & Brett Merritt

Legal Research & Writing I
Section
1
David Postic
Section 2
Hilary Hudson & Abilene Slaton
Section 3
Jennifer Lewis
Section 4
Emily Taylor

Native American Natural Resources
Erin Smith

Oil & Gas
Jeffrey Vogt

Oil & Gas Practice
Charles Knutter & Emily Semands

Pensions & Employee Benefit Plans
Alix Newman

Professional Responsibility
Daniel Buran

Remedies
Andrew Henry

Supreme Court Decision Making
Shane Hill

Title Examination
Jason Callaway

Torts I
Section
1
Katherine Eissenstat
Section 2
Margaret Krattiger
Section 3
Stephen Bergren
Section 4
Jason Hubbert

Trial Techniques
Section
1
Nicholas Elliott

Wealth Transfer Tax
William Moon

White Collar Crime Seminar
Sally Harrison

 

Academic Achievement Awards List – Summer 2013
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Summer 2013 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Conflict of Laws 
Ann Marie Sallusti

Contracts 
Samuel J. Merchant

Family Law
Reonna C. Green

International Human Rights Clinic 
Stacey Lehne

Professional Responsibility 
Adrianna B. Jenson

 

Academic Achievement Awards List – Spring 2013
The following students are recipients of the Academic Achievement Awards for the Spring 2013 semester. These awards are indicative of the highest grade in a course, including each different section of the same course.  If a course is not listed, the professor did not designate a recipient.

Administrative Law
Michelle L. Nabors

Advanced Persuasive Writing
Alix R. Newman

Agency & Partnership
Halli A. Martin

Alternative Dispute Resolution
Aaron J. Stewart

American Legal History
Jaklyn F. Garrett & Timothy R. Gilbert

Antitrust II
Brooke M. Donnelly

Bankruptcy
Jason L. Callaway

Civil Clinic
Jaklyn F. Garrett

Civil Procedure II
Section
1
Michael A. Duncan
Section 2
Ryan E. Bratcher
Section 3
Mary A. Shipley
Section 4
Erica K. Halley

Contracts
Section
2
Elizabeth T. Isaacs & Drew D. McNeil
Section 4
Amanda R. O'Laughlin

Copyright Law
Zachary A. Halbur

Corporations
Andrew J. Morris

Criminal Law
Section 1
Syed A. Imam
Section 3
Jeffrey L. Vogt
Section 4
Joseph B. Johnson

Criminal Procedure I
Jason R. Brooks

Criminal Defense Clinic
Katie E. Wilder

Environmental Law
Jacqueline M. McCormick

Equal Employment Opportunity
Benjamin L. Munda

Estate Planning
Patrick G. Colvin & Andrew O'Gwynn

European Union Law
John B. Cleaver, Veronica Laizure & Addy J. Moon

Evidence
Selby P. Brown

Family Law:  Custody/Visitation
Rachel G. Smith

First Amendment
Emily B. Payne

Immigration Law
Adrianna B. Jenson

Income Taxation of Individuals
Jeremy B. Albright

Income Tax of Trusts & Estates
Chris J. Thompson

Insurance
Jaklyn F. Garrett

Intellectual Property
Tanner W. Hicks

International Arbitration
Brooke M. Donnelly & Brett P. Merritt

International Human Rights Clinic
Cathleen H. Brantley & Ashley L. Powell

International Petroleum Transactions
Jarrad M. Cormier

Interviewing, Counseling & Negotiation
Halli A. Martin

Legal Research & Writing
Section
1
Michael A. Duncan
Section 2
Elizabeth T. Isaacs
Section 3
Jeffrey L. Vogt
Section 4
Kelsey N. Frobisher

Litigation Skills
Shane M. Hill

Mergers & Acquisitions
Tanner W. Hicks

Mineral Title Examination
Jared R. Ford

Native American Natural Resources
Roy B. Brown & Shannon M. Slagle

Oil & Gas Contracts
Jarrad M. Cormier

Professional Responsibility
Justin C. Cliburn

Property
Section
1
Michael A. Duncan
Section 3
Jeffrey L. Vogt

Tax of Business Entities & Oil/Gas
Amanda J. Palazzolo & Chris J. Thompson

Torts II
Section
1
Michael A. Duncan
Section 2
Luke E. Miles
Section 3
Jeffrey L. Vogt
Section 4
Erica K. Halley

Trial Techniques
Section
1
Craig N. Brackeen
Section 2
Megan L. Basham
Section 3
Benjamin L. Munda
Section 4
Samuel D. Newton

Wills and Trusts
Selby P. Brown & Andrew J. Morris

 

 

Dean's Honor Roll

Dean's Honor Roll – Fall 2016
Rules governing the Honor Roll are:

" . . . that a Dean's Honor Roll be named for the Fall and the Spring semesters of the College of Law and that it shall include all students who earn a grade point average of not less than a 'B' (8.000) average of all courses taken and who were enrolled in at least 12 credit hours, nine of which are letter graded.  The required number of credit hours shall not include courses which the student is repeating or courses taken to eliminate an 'I'."

Further . . . for all dual degree candidates:

" . . . students in a dual degree program will qualify for the Honor Roll if they made a grade point average of 8.000 or better in no less than nine hours of graded law school work so long as they are enrolled in at least 12 hours of credit.  The hours over the nine required may be either in law school, the Health Sciences Center or on the Norman campus."

FIRST YEAR STUDENTSSECOND YEAR STUDENTSTHIRD YEAR STUDENTS

Matthew R. Acosta
Andrew L. Archer
Darren W. Barr
Justin G. Bates
Kady J. Billam
Joshua P. Blair
Edward M. Boschini
Sean-Michael O. Brady
Wynne E. Brantlinger
Amanda R. Broussard
Taylor N. Brown
Rebecca A. Bryan
Sarah K. Capps
Kevin M. Cartwright
Jacqueline H. Chafin
John T. Cleveland
Molly Clinkscales
Megan N. Conner
Christopher B. Dart
Joshua C. Davis
Maegan C. Dilks
Sophia A. Fernald
Alan A. Fonseca
James A. Frappier
Alexander M. Hall
Jessie K. Heidlage
Ashley Hickok
Braden M. Hoffman
Mitchell T. Holliman
Dillon J. Hollingsworth
Joe D. Houk
Elaine Hsieh
James C. Irwin
Amanda C. Jespersen
Jim V. John
Victoria A. Johnson
Douglas L. Jones
Anthony W. Joyce
Thomas J. Joyce
Greg S. Keogh
Lina Khalaf
Prescott E. Kiplinger
Eric T. Krampf
Alyssa N. Lankford
Katherine P. Leach
Taylor L. Ledford
Connor J. Mace
Micah G. Mahdi
Scott A. May
Collin N. McCarthy
Calandra S. McCool
Allison N. Meinders
Garrett L. Molinsky
Bryan A. Myers
Robert C. Nelson
Robert W. Norton
Robert D. Parish
Nicholas J. Pierson
Katherine M. Raunikar
Ashley M. Ray
Meg Reeder
Molly C. Richey
Caitlin Royse
Joya C.N. Rutland
Christofer R. Slocum
Lauren N. Smart
Ashlyn M. Smith
David R. Solis
Grant E. Spencer
Collen L. Steffen
Elizabeth N. Stevens
Matthew G. Stott
Meredith E. Tatum
Justin T. Valentine
Scott R. Verplank
Benjamin L. Warden
Shae R. Weathersbee
Hannah K. White
Kaimbri B. White
John M. Wiggins
Jordan T. Wybrant
Abbey D. Zuech




Sydney L. Abdallah
Tyler L. Akers
Ambrielle R. Anderson
Wriley K. Anderson
Justin P. Ashlock
Isabel Victoria T. Bautista
Rachel M. Benge
Branton J.L. Bentley
Kelly L. Bergin
Matthew W. Bjork
Jason C. Bollinger
Andrew T. Boone
Mariah K. Borek
Conner R. Bourland
Jordan M. Brickman
Mitchell B. Bryant
Eleanor C. Burg
Colby J. Byrd
Elizabeth M. Byrne
Christopher J. Campbell
Kane B. Cassil
Shawn W. Ceyler
Kathryn C. Chevis
Lauren K. Clifton
Madeline P. Coffey
Joshua J. Conaway
Mackenzie L. Coplen
Matthew D. Craig
Emilee N. Crowther
Gerard M. D'Emilio
Joseph L. DeGiusti
Matthew R. Dever
Kaitlyn E. DeYoung
Joshua R. Fanelli
Skylar A. Forster
Janny J. Gandhi
Kathryn E. Gardner
Molly B. Gardner
Evan B. Gatewood
Ryan E. Geary
Grant T. Gille
Olivia S. Glazner
Paige N. Green
Tiffany T. Guillot
Bryan K. Hall
Steven E. Harris
Miles J. Heald
Abby M. Henderson
David Herber
Brody G. Hinds
Anna M. Holmes
Jordan D. Hutchison
Jake R. Ingle
Nicholas A. Jones
Tara L. Jordan
Gunner B. Joyce
Patrick M. Kennedy
Devin L. Kerns
Robin M. Kirk
Connor B. Kohlscheen
Jacob A. Krysiak
Jacob H. Laughlin
Saige T. Lee
Nathan A. Lobaugh
Bryan R. Lynch
Patrick C. Madden
Kaitlynn R. Maddux
Kyle S. McAllister
Ryan S. McDaniel
Cole B. McLanahan
Chastity McNair
Walter H. Mengden
Caroline J. Miller
William O. Moon
Thomas L. Moore
Alison E. Nutt
Ashley R. Ogle
Morgen D. Potts
Jennifer B. Puckett
Adnan A. Qazi
Emily A. Ramseyer
Aravind Ravi
Kellie R. Reidlinger
Johanna F. Roberts
Ty E. Schoenhals
Skyler K. Sikes
Caleb J. Smith
Mason W. Smoth
Alexander Sokolosky
Jackson T. Stone
Alexander M. Sullivan
Preston M. Sullivan
Russell B. Taylor
Mary K. Tharp
Blaine J. Timonera
Alexandra C. Towler
Sha'Kera Trimble
Morgan P. Two Crow
Caitlin A. Vance
Cristina D. Vanea
Kanton B. Vaverka
John H. Warden
Teddy R. Webb
Patrick A. Weigant
Michael P. Whaley
Katie A. Wilmes
Kimberly A. Wurtz
Shannon M. Yero

 

John Q. Adams
Micah L. Adkison
Daniel P. Ashworth
Xavier J. Avery
Stephen C. Babcock
Alexandra N. Bauer
Alyssa R. Bickford
Terah R. Bielec
Katherine S. Brandon
Keith R. Brecheen
Simon W. Bright
Katie M. Brown
Jessica L. Bruder
Jonathan A. Bryant
Zoe E. Butts
Katey N. Campbell
Donald L. Cantrell
Michael W. Chang
Brennen E. Clay
John D. Clifton
Laura M. Cochran
Adam S. Cooper
Courtni M. Covington
Tyler D. Crowe
Sylvia K. Crump
Mackey L. Culbertson
Drew P. Cunningham
Elizabeth P. Dankers
Tyler D. Davis
Jane L. Dunagin
Genni D. Ellis
Leann G. Farha
Christopher Forasiepi
Tanner B. France
Jessica K. Fredrickson
Joseph C. Geresi
Chad A. Gessel
Natalie J. Gilbert
Leslie D. Gile
Ashley R. Goins
Chase A. Goodnight
John C. Gotwals
Curtis D. Greenwood
Tanner L. Groce
Zoe E. Gullett
Brooke E. Hamiliton
John R. Hardwick
Joshua W. Harrison
Caleb A. Hartwell
Taylor K. Henderson
Jacqueline E. Hensley
Joanna L. Hensley
Mark E. Hornbeek
Ryan G. Hunnicutt
Haley A. Johnson
Javeria A. Kazmi
Eric S. Kroier
Kayla M. Kuri
Susan Kuruvilla
Megan E. Lambert
Emma L. Land
Dillon L. Langley
Lyman G. Lenker
Maggie M. Logan
Landon C. Long
Kaitlin B. Magee
Aspen J. Malone
Rebekah R. Martin
Michael W. Mathis
Erika L. Mattingly
Tabitha A. Minke
Ryan S. Moser
Michael T. Nash
Ngoc H. Nguyen
Kelly L. Offutt
Naomi E. Palosaari
Krishan V. Patel
William J. Patrigo
Monique A. Pena
Victoria S. Proctor
Ashley E. Quinn
Jillian T. Ramick
Stephanie A. Ray
Alexander B. Richard
Audrey A. Roth
John P. Sartin
Neal Schindler
Matthew J. Schlake
Hayley R. Scott
Matthew R. Selander
Brian M. Self
Gabrielle Y. Sharp
Desiree D. Singer
Dawn M. Smith
Natalie N. Soas
Hilary C. Soileau
Mitchell J. Spencer
Orion A. Strand
Lauren Swanson
Ariane Takano
Lindsey M. Tanner
Amy M. Taylor
Erin E. Thompson
John C. Timm
Chandler Q. Torbett
Zachary W. Underwood
Austin Vance
Michael J. Vecchio
Nicole R. Ward
Weston O. Watts
Evan H. Way
Jonathan P. Webb
Stanley J. West
Maegan L. Whelchel
Brian C. Wilson
Ryan K. Wilson
Loreli D. Wright